Coco Codes: Ο κώδικας Chanel στο μακιγιάζ
Δέσποινα Ισοπούλου
Για τη Chanel είναι σίγουρα μια χρονιά αφιερωμένη στην ιδρύτρια της Coco. Μετά τη σειρά μίνι φιλμ και σε αναμονή του λανσαρίσματος της νέας τσάντας του οίκου, «Gabriele», η ανοιξιάτικη συλλογή μακιγιάζ φέρει επίσης το όνομα της.
H «Coco Codes», εμπνευσμένη από τη παγκόσμια Creative Make up & Color Designer του οίκου Lucia Pica, είναι μια γιορτή και ένα ταξίδι στα χρώματα που διαμόρφωσαν τη ζωή της Gabrielle Chanel: κόκκινο, μαύρο, λευκό, μπεζ και χρυσό. Δίνοντας τους μια νέα πνοή με αντισυμβατική προσέγγιση, τα χρώματα που δημιούργησε η Lucia ενισχύουν και αντικρούουν το ένα το άλλο. Το σκουρόχρωμο Rouge Noir μπορεί να χρησιμοποιείται πλέον και την άνοιξη, το λευκό και το μπεζ επανέρχονται στα νύχια, ενώ το κόκκινο φωτίζεται και γίνεται πιο έντονο και τολμηρό. «Θέλω να αναστρέψω τις προσδοκίες ομορφιάς και οι γυναίκες να βρουν τον τρόπο να προκαλούν τον ίδιο τους τον εαυτό», δηλώνει Lucia Pica.
Το πώς θα χρησιμοποιήσει η κάθε μια από εμάς τα χρώματα Chanel είναι μέρος του παιχνιδιού. Μέσα από μια ποικιλία από καθαρές, απόλυτες, λαμπερές, ματ και μεταξένιες αποχρώσεις, η συλλογή Coco Codes ενθαρρύνει τις γυναίκες να ερμηνεύσουν τους κωδικούς της Chanel με το δικό τους ξεχωριστό τρόπο.
Για το πρόσωπο η νέα παλέτα ρουζ Exclusive Creation συνδυάζει δυο σατινέ και δυο ματ αποχρώσεις, που μπορούν να χρησιμοποιηθούν μαζί ή μεμονωμένα για αναρίθμητα οπτικά αποτελέσματα, από contouring μέχρι highlighting. Eπιπλέον, το Joues Contraste Elégance είναι ένα ρόδινο-μπεζ ρουζ, που φωτίζεται με χρυσό και χαρίζει λάμψη.
Στα χείλη, εκτός από το εμβληματικό κόκκινο, που τόσο η Gabrielle Chanel αγαπούσε να φορά, η συλλογή περιλαμβάνει δύο απαλά και πλούσια Rouge Allure στην κοραλλί απόχρωση Ardente και στην πορτοκαλοκόκκινη Indépendante και τέσσερα μεταξένια ματ Rouge Coco Shine: Το χλωμό ροζ La Secrète, το μπεζ Libre, χρυσαφί Beige Doré και το Noir Moderne, ένα ημιδιάφανο rouge noir, που σχεδιάστηκε ειδικά για τη φετινή άνοιξη.
Οι παλέτες σκιών για τα μάτια Les 4 Ombres είναι βασισμένες στο χρυσό και το μπεζ και καλύπτουν όλες τις ανάγκες για πρωινά ή βραδινά look, ενώ δύο νέα αδιάβροχα μολύβια ματιών προστέθηκαν στη συλλογή για να προσφέρουν ένταση στα μάτια.
Το γερό χαρτί στο παιχνίδι, όμως, η Lucia Pica το έβγαλε στα βερνίκια νυχιών. Συμπληρώνοντας τις κόκκινες, μπεζ και γαλακτερές αποχρώσεις των Le Vernis, η Coco Codes περιλαμβάνει το Le Top Coat Black Métamorphosis: έναν «μαύρο μετατροπέα», ένα top coat που δίνει ένταση στο χρώμα και που λειτουργεί σαν ένα καθαρό, μελανωμένο γυαλιστικό για τα νύχια, όταν περαστεί πάνω από ένα άλλο χρώμα, εμπνευσμένο από το concept του layering.
Σχόλια
(Πρέπει να για να μπορέσετε να σχολιάσετε αυτο το Άρθρο)