Τα ‘80ς επιστρέφουν!
Τατιάνα Οικονομίδου
Τι είχαν ακριβώς τα ‘80ς; Για τους περισσότερους μια νοσταλγία σε μια εποχή ευδαιμονίας. Μια εποχή που πολλοί εμίσησαν αλλά και πολλοί αναπολούν σαν την πιο κιτς αλλά ταυτόχρονα, ίσως την πιο δημιουργική της τελευταίας 30ετίας. Και αυτή την εποχή προσπαθεί να σκιαγραφήσει η έκθεση GR80s που καλεί όλους όσους έχουν αποκόμματα(από διαφημίσεις μέχρι περιοδικά) να τα φέρουν στην Τεχνόπολη.
Πάνω από 4.000 αντικείμενα, βιντεοκασέτες, πόστερ, διαφημιστικά, 13 περίπτερα και 30 παράλληλες εκδηλώσεις κυρίως στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών, συζητήσεις αλλά και προβολές, ειδικές εκθέσεις που έχουν ανάψει ήδη τα αίματα με τους pro-80ς και anti-80ς να διασταυρώνουν τα ξίφη. Το σίγουρο είναι ότι δεν έχει ειπωθεί ακόμα η τελευταία λέξη και για αυτούς που τα έζησαν τα 80ς παραμένουν ένα συγκλονιστικό κομμάτι της αθωότητάς τους…
25/1-12/3, ελεύθερη είσοδος, www.gr80s.gr
Σχόλια
(Πρέπει να για να μπορέσετε να σχολιάσετε αυτο το Άρθρο)