Coetani-το φλαμένκο είναι εδώ
Τατιάνα Οικονομίδου
Μερικοί από τους πιο γνωστούς χορευτές φλαμένκο που έχουν διαμορφώσει τη νέα γενιά καλλιτεχνών και συγκροτήματα που διατηρούν το μύθο του φλαμένκο σε όλο τον κόσμο. Το Coetani είναι ένα από τα πιο δυνατά διεθνή φεστιβάλ πειραματικού φλαμένκο και φέτος οργανώνεται στην Αθήνα από το μη κερδοσκοπικό οργανισμό Playground for the arts με την υποστήριξη του Ινστιτούτου Θερβάντες και της Ισπανικής Πρεσβείας.
Το πρόγραμμα περιλαμβάνει σειρά workshops, performances και συναυλιών στο Θέατρο Σφενδόνη, στο Project 8 και στο Rabbithole στο Μεταξουργείο και ανάμεσα στα ονόματα που εμφανίζονται περιλαμβάνεται η Pia Del Norte, o Raphael Estevez, η Rosario Toledo και αρκετά ελληνικά όπως ο Αλέξης Τσιαμόγλου, η Γιώτα Πεκλάρη που είναι και η καλλιτεχνική διευθύντρια, η Φλώρα Τσουκαλά μαζί με τη Νιόβη Μπένου, ο Θάνος Δασκαλόπουλος και ο Γιώργος Βαλίρης ένας από τους πιο σπουδαίους κιθαρίστες φλαμένκο.
1-6 Νοεμβρίου, www.coetani.com
Για να δείτε το βίντεο της παραγωγής πατήστε εδώ:
Σχόλια
(Πρέπει να για να μπορέσετε να σχολιάσετε αυτο το Άρθρο)